Тропари праздников

Даты указаны по старому и новому стилям

Рождество Пресвятой Богородицы

8 (21) сентября

Глас 4-й: Рождество́ Твое́, Богоро́дице Де́во, ра́дость возвести́ всей вселе́нней: из Тебе́ бо возсия́ Со́лнце пра́вды Христо́с Бог наш, и разруши́в кля́тву, даде́ благослове́ние, и упраздни́в смерть, дарова́ нам живо́т ве́чный.

Воздвижение Честного и Животворящего Креста

14 (27) сентября

Спаси́, Го́споди, лю́ди Твоя́ и благослови́ достоя́ние Твое́, побе́ды на сопроти́вныя да́руя и Твое́ сохраня́я Кресто́м Твои́м жи́тельство.

Покров Пресвятой Богородицы

1 (14) октября

Глас 4-й: Днесь, благове́рнии лю́дие, све́тло пра́зднуем, осеня́еми Твои́м, Богома́ти, прише́ствием, и к Твоему́ взира́юще пречи́стому о́бразу, уми́льно глаго́лем: покры́й нас честны́м Твои́м покро́вом и изба́ви нас от вся́каго зла, моля́щи Сы́на Твоего́ Христа́ Бо́га на́шего, спасти́ ду́ши на́ша.

Введение во храм Пресвятой Богородицы

21 ноября (4 декабря)

Глас 4-й: Днесь благоволе́ния Бо́жия предображе́ние и челове́ков спасе́ния пропове́дание: в хра́ме Бо́жии я́сно Де́ва явля́ется и Христа́ всем предвозвеща́ет. Той и мы велегла́сно возопии́м: ра́дуйся, смотре́ния Зижди́телева исполне́ние.

Память святителя Николая, архиепископа Мир Ликийских, чудотворца

6 (19) декабря и 9 (22) мая

Глас 4-й: Пра́вило ве́ры и о́браз кро́тости, воздержа́ния учи́теля яви́ тя ста́ду твоему Я́же веще́й И́стина. Сего́ ра́ди стяжа́л еси́ смире́нием высо́кая, нището́ю бога́тая, о́тче священнонача́льниче Нико́лае, моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Рождество Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа

25 декабря (7 января)

Глас 4-й: Рождество́ Твое́, Христе́ Бо́же наш, возсия́ ми́рови свет ра́зума, в нем бо звезда́м служа́щии звездо́ю уча́хуся Тебе́ кла́нятися, Со́лнцу пра́вды, и Тебе́ ве́дети с высоты́ Восто́ка. Го́споди, сла́ва Тебе́!

Крещение Господне. Богоявление

6 (19) января

Глас 1-й: Во Иорда́не креща́ющуся Тебе́, Го́споди,́ Тро́ическое яви́ся поклоне́ние: Роди́телев бо глас свиде́тельствоваше Тебе́, возлю́бленнаго Тя Сы́на имену́я, и Дух, в ви́де голуби́не, изве́ствоваше словесе́ утвержде́ние. Явле́йся, Христе́ Бо́же, и мир просвеще́й, сла́ва Тебе́.

Сретение Господа нашего Иисуса Христа

2 (15) февраля

Глас 1-й: Ра́дуйся, Благода́тная Богоро́дице Де́во, из Тебе́ бо возсия́ Со́лнце пра́вды, Хри́стос Бог наш, просвеща́яй су́щия во тьме. Весели́ся и ты, ста́рче пра́ведный, прие́мый во объя́тия Свободи́теля душ на́ших, да́рующаго нам воскресе́ние.

Благовещение Пресвятой Богородицы

25 марта (7 апреля)

Глас 4-й: Днесь спасе́ния на́шего глави́зна, и е́же от ве́ка та́инства явле́ние; Сын Бо́жий Сын Де́вы быва́ет, и Гаврии́л благода́ть благовеству́ет. Те́мже и мы с ним Богоро́дице возопии́м: ра́дуйся, Благода́тная, Госпо́дь с Тобо́ю.

Вход Господень в Иерусалим

Воскресенье за неделю до Пасхи

Глас 1-й: О́бщее воскресе́ние пре́жде Твоея́ Стра́сти уверя́я, из ме́ртвых воздви́гл еси́ Ла́заря, Христе́ Бо́же. Те́мже и мы, я́ко о́троцы, побе́ды зна́мения нося́ще, Тебе,́ Победи́телю сме́рти, вопие́м: оса́нна в вы́шних, благослове́н гряды́й во и́мя Госпо́дне.

Светлое Христово Воскресение. ПАСХА

Глас 5-й: Христо́с воскре́се из ме́ртвых, сме́ртию смерть попра́в и су́щим во гробе́х живо́т дарова́в.

Вознесение Господа нашего Иисуса Христа

40-й день после Пасхи, четверг

Глас 4-й: Возне́слся еси́ во сла́ве, Христе́ Бо́же наш, ра́дость сотвори́вый ученико́м обетова́нием Свята́го Ду́ха, извеще́нным им бы́вшим благослове́нием, я́ко Ты еси́ Сын Бо́жий, Изба́витель ми́ра.

Пятидесятница. День Святой Троицы

50-й день после Пасхи, воскресенье

Глас 8-й: Благослове́н еси́, Христе́ Бо́же наш, И́же прему́дры ловцы́ явле́й, низпосла́в им Ду́ха Свята́го, и те́ми уловле́й вселе́нную, Человеколю́бче, сла́ва Тебе́.

Память первоверховных апостолов Петра и Павла

29 июня (12 июля)

Глас 4-й: Апо́столов первопресто́льницы и вселе́нныя учи́телие, Влады́ку всех моли́те, мир вселе́нней дарова́ти, и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Память пророка Илии

20 июля (2 августа)

Глас 4-й: Во пло́ти А́нгел, проро́ков основа́ние, вторы́й предте́ча Прише́ствия Христо́ва Илия́ сла́вный, свы́ше посла́вый Елисе́еви благода́ть неду́ги отгоня́ти и прокаже́нныя очища́ти, те́мже и почита́ющим его́ то́чит исцеле́ния.

Преображение Господа нашего Иисуса Христа

6 (19) августа

Глас 7-й: Преобрази́лся еси́ на горе́, Христе́ Бо́же, показа́вый ученико́м Твои́м сла́ву Твою́, я́коже можа́ху; да возсия́ет и нам гре́шным свет Твой присносу́щный, моли́твами Богоро́дицы, Светода́вче, сла́ва Тебе́.

Успение Пресвятой Богородицы

15 (28) августа

Глас 1-й: В Рождестве́ де́вство сохрани́ла еси́, во успе́нии ми́ра не оста́вила еси́, Богоро́дице, преста́вилася еси́ к животу́, Ма́ти су́щи Живота́, и моли́твами Твои́ми избавля́еши от сме́рти ду́ши на́ша.

Усекновение главы Предтечи и Крестителя Иоанна

29 августа (11 сентября)

Глас 2-й: Па́мять пра́веднаго с похвала́ми, тебе́ же довле́ет свиде́тельство Госпо́дне, Предте́че: показа́л бо ся еси́ вои́стину и проро́ков честне́йший, я́ко и в струя́х крести́ти сподо́бился еси́ Пропове́даннаго. Те́мже за и́стину пострада́в ра́дуяся, благовести́л еси́ и су́щим во а́де Бо́га, я́вльшагося пло́тию, взе́млющаго грех ми́ра и подаю́щаго нам ве́лию ми́лость.