Главная » Молитвы » Молитвы на разные случаи

О болящих

Тропарь, глас 4-й

Ско́рый в заступле́нии еди́н сый, Христе́, ско́рое свы́ше покажи́ посеще́ние стра́ждущему рабу́ Твоему́, и изба́ви от неду́г и го́рьких боле́зней; и воздви́гни во е́же пе́ти Тя и сла́вити непреста́нно, моли́твами Богоро́дицы, еди́не Человеколю́бче.

Кондак, глас 2-й

На одре́ боле́зни лежа́щаго и сме́ртною ра́ною уя́звленнаго, я́коже иногда́ воздви́гл еси́, Спа́се, Петро́ву те́щу и разсла́бленнаго на одре́ носи́маго; си́це и ны́не, Милосе́рде, стра́ждущаго посети́ и исцели́: Ты бо еди́н еси́ неду́ги и боле́зни ро́да на́шего понесы́й и вся моги́й, я́ко Многоми́лостив.

Молитва

Влады́ко Вседержи́телю, Святы́й Царю́, наказу́яй и не умерщвля́яй, утвержда́яй низпа́дающия и возводя́й низве́рженныя, теле́сныя челове́ков ско́рби исправля́яй, мо́лимся Тебе, Боже наш, раба Твоего (имя) немощству́юща посети́ ми́лостию Твоею, прости́ ему всякое согреше́ние во́льное и нево́льное. Ей, Господи, враче́бную Твою силу с Небесе́ низпосли́, прикосни́ся телеси́, угаси́ огне́вицу, укроти́ страсть и вся́кую немощь тая́щуюся, бу́ди врач раба Твоего (имя), воздви́гни его от одра́ боле́зненнаго и от ло́жа озлобле́ния це́ла и всесоверше́нна, да́руй его Церкви Твоей благоугожда́юща и творя́ща волю Твою. Твое бо есть, е́же ми́ловати и спаса́ти ны, Бо́же наш, и Тебе славу возсыла́ем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Ами́нь.