Главная » Молитвы » Молитвы в скорбях, обстояниях и бедствиях

Молитва от голода. Святителю Спиридону, епископу Тримифунтскому, чудотворцу

Тропарь, глас 1

Собо́ра Пе́рваго показа́лся еси побо́рник и чудотво́рец, богоно́се Спиридо́не, о́тче наш. Те́мже ме́ртву ты во гро́бе возгласи́в и змию́ в зла́то претвори́л еси́, и внегда́ пе́ти тебе́ святыя́ моли́твы, А́нгелы сослужа́щия тебе́ име́л еси́, свяще́ннейший. Сла́ва Да́вшему те́бе кре́пость, сла́ва Венча́вшему тя, сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния.

Молитва

О преблаженне святителю Спиридоне, великий угодниче Христов и преславный чудотворче! Предстоя на Небеси Престолу Божию с лики Ангел, призри милостивым оком на предстоящия зде люди и просящия сильныя твоея помощи. Умоли благосердие Человеколюбца Бога, да не осудит нас по беззаконием нашим, но да сотворит с нами по милости Своей. Испроси нам у Христа и Бога нашего мирное и безмятежное житие, здравие душевное и телесное, земли благоплодие и во всем всякое изобилие и благоденствие, и да не во зло обратим, благая даруемая нам от щедраго Бога, но во славу Его и в прославление твоего заступления. Избави всех, верою несумненною к Богу приходящих, от всяких бед душевных и телесных, от всех томлений и диавольских наветов. Буди печальным утешитель, недугующим врач, в напастех помощник, нагим покровитель, вдовицам заступник, сирым защитник, младенцем питатель, старым укрепитель, странствующим путевождь, плавающим кормчий, и исходатайствуй всем, крепкия помощи твоея требующим, вся ко спасению полезная, яко да твоими молитвами наставляеми и соблюдаеми, достигнем вечнаго покоя и купно с тобою прославим Бога, в Троице Святей славимаго, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.