Главная » Молитвы » Молитвы утренние

Молитва о усопших

Упоко́й, Господи, ду́ши усо́пших раб Твоих: роди́телей моих, сро́дников, благоде́телей (имена) и всех правосла́вных христиа́н, и прости́ им вся согреше́ния во́льная и нево́льная, и да́руй им Царствие Небесное.

или читай вместо этой краткой молитвы:

Помяни, Господи, от жития сего отшедшия Святейшия Патриархи, преосвященныя митрополиты, архиепископы и епископы православныя, во иерейстем же и причте церковнем, и монашестем чине Тебе послужившия, и в вечных Твоих селениих со святыми упокой.

(Поклон)

Помяни, Господи, души усопших рабов Твоих; родителей моих (имена) и всех сродников по плоти и прости их вся согрешения вольная и невольная, даруя им Царствие и причастие вечных Твоих благих и Твоея безконечныя и блаженныя жизни наслаждение.

(Поклон)

Помяни, Господи, и вся в надежди воскресения и жизни вечныя усопшия отцы и братию нашу, и сестры, и зде лежащия и повсюду православныя христианы, и со святыми Твоими, идеже присещает свет лица Твоего, всели и нас помилуй, яко Благ и Человеколюбец. Аминь.

(Поклон)

Подаждь, Господи, оставление грехов всем прежде отшедшим в вере и надежди воскресения отцем, братиям и сестрам нашим и сотвори им вечную память (трижды).

Примечания

1 Слово «поклон», названия молитв и другие пояснения, выделенные курсивом, не произноси.

Читая слово «поклон», совершай крестное знамение с поясным поклоном.