Молитва блаженной инокине Параскеве Старобельской

О, блаженная мати Параскево, обители Старобельския похвало, града Лисичанска украшение и неба церковнаго звездо светлая! Ты подвигом добрым иноческого делания и юродством Христа ради добре подвизалася еси, и многия люди твоими наставлениями и чудесы от безбожия и неверия на стезю покаяния, правыя веры и христианского благочестия наставила еси. Приими нас, грешных, под твое сильное заступление прибегающих. Испроси у Всещедраго Человеколюбца Христа Бога нашего, да не помянет беззаконий наших, но да помилует нас и сотворит с нами по милости Своей: да дарует нам здравие душевное и телесное, благоденствие и в потребнем изобилие, наставляя нас обращати вся в славу Его, Творца, Спасителя и Бога нашего, по кончине же временныя жизни нашея от немилосердных истязателей на воздушных мытарствах да избавит нас, и сподобит нас достигнути, тобою водимыя и покрываемыя, Горняго онаго Иерусалима, егоже славы и красоты с лики ангелы наслаждаешися. О, святая преподобная мати Параскево! Сохрани вся грады и веси страны нашея, храм сей [или: обитель сию], служащих и молящихся в нем [или в ней], от глада, губительства, труса и потопа, огня и меча, нашествия иноплеменных и междоусобныя брани; избави всех нас от всякия беды и напасти и молитвами твоими отврати от нас праведный гнев Божий, и Его милосердие нам испроси, да вкупе с тобою сподобимся прославляти в невечернем дни пресвятое имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.