Тропари и кондаки покровителям земли Московской

Владимирской иконе Божией Матери

Тропарь, глас 4:

Днесь светло красуется славнейший град Москва, / яко зарю солнечную восприимши, Владычице, / чудотворную Твою икону, / к нейже ныне мы притекающе и молящеся, Тебе взываем сице: / о, пречудная Владычице Богородице, / молися из Тебе воплощенному Христу Богу нашему, / да избавит град сей и вся грады и страны христианския / невредимы от всех навет вражиих, / / и спасет души наша, яко Милосерд.

Кондак, глас 8:

Взбранной Воеводе победительная, / яко избавльшеся от злых / пришествием Твоего честнаго образа, Владычице Богородице, / светло сотворяем празднество сретения Твоего / и обычно зовем Ти: / / радуйся, Невесто Неневестная.

Собору Московских святых

Тропарь, глас 4:

Днесь пророчество святителя Петра / пред очами нашими сбывается, / сердце бо России град Москва / свыше славу велию приемлет, / украшаем, яко бисером честным, / многим сонмом Божиих угодников; / к нимже мы любовию возопиим: / о, пречуднии святителие, / исповедницы и мученицы новии, / благовернии князие, преподобнии отцы, / и премудрии юродивии, / и вси святии, знаемии и незнаемии, / яко благочестия столпи, / молите Христа Бога / / стране нашей в мире спастися.

Кондак, глас 3:

Возвеличися ныне, граде Москва, / велиих даров духовных сподобляющися, / яко сокровищница пречестная / святыням и мощем угодник Божиих / и Отечество возлюбленное многим святым, / к ихже помощи усердно прибегаем: / о святых Московских дивный сонме, / вашими ученьми и деяньми / вкупе и страданьми за Христа, / души наша просветите / / и спасения нам присно будите ходатаи.

Собору Московских святителей и чудотворцев

Тропарь, глас 4:

Первопрестольницы Российстии, / истиннии хранителие апостольских преданий, / столпи непоколебимии, / Православия наставницы, / Петре, Алексие, Ионо, Макарие, / Филиппе, Иове, Ермогене, Филарете, / Иннокентие, Макарие, Тихоне и Петре, / Владыку всех молите / мир вселенней даровати / / и душам нашим велию милость.

Кондак, глас 3:

Во святителех благочестно пожисте, / и люди к богоразумию настависте, / и добре Богу угодисте. / Сего ради от Него нетлением и чудесы прославистеся, / / яко ученицы Божия благодати.

На перенесение мощей святителей Московских Киприана, Фотия и Ионы

Тропарь, глас 8:

Яко Светлаго Солнца светозарныя звезды, / Троическим Светом озаряете сердца верных, / пренесением честных мощей ваших, / Троицы сосуди явистеся чистии вашим житием, / и научисте люди твердо вере Христове, / и скверну отгнасте вашими святыми заповедьми, / и упасосте добре Христово стадо, порученное вам, / Богомудре Киприане, со славным Фотием и со Ионою твердым, / молитеся Христу Богу, / / да спасет души наша.

Кондак, глас 8:

Яко трие велиции светила, / явистеся, озаряюще всю подсолнечную / Богоданною вам благодатию чудес, / и просветисте молитвами своими верных сердца, / вашу память чтущих честнаго пренесения. / И Владыку Христа всех Творца молите / стране нашей на враги победу подати, / яко имуще дерзновение, / и нам просите велия милости, вопиющим к вам: / радуйтетеся, поборницы по Христове Церкви, / / и многочестная светила, святителие славнии.

Ии кондак, глас 8:

Яко крин, в пустыни давидски процветши, отцы святии, / ныне явистеся и к вышнему течению радостно устремистеся, / идеже с лики святых Пресвятей Троице предстояще, / молити сохранитися стаду вашему от враг видимых и невидимых. / Мы же, святое ваше обретение празднующе, вопием: / / радуйтеся, теплии наши заступницы.

Всем святым, в земле Российской просиявшим,

Тропарь, глас 8:

Якоже плод красный Твоего спасительнаго сеяния, / земля Российская приносит Ти, Господи, / вся святыя, в той просиявшия. / Тех молитвами в мире глубоце / Церковь и страну нашу Богородицею соблюди, / / Многомилостиве.

Ин тропарь, глас 4:

Иерусалима вышняго гражданы, / от земли нашея возсиявшия / и Богу во всяцем чину и всяким подвигом угодившия, / приидите, воспоим, вернии: / о всеблаженнии земли Российския заступницы, / молитеся ко Господу, / да помилует сию от гнева Своего, / исцеляя сокрушение ея, / / и верныя люди Своя утешит.

Кондак, глас 3:

Днесь лик святых, в земли нашей Богу угодивших, предстоит в Церкви / и невидимо за ны молится Богу. / Ангели с ним славословят, / и вси святии Церкве Христовы ему спразднуют, / о нас бо молят вси купно / / Превечнаго Бога.

Величание:

Ублажаем вас, / чудотворцы наши славнии, / землю Русскую добродетельми вашими озарившии / и образ спасения нам / светоявленно показавшии.

Новомученикам и исповедникам Российским

Тропарь, глас 4:

Днесь радостно ликует Церковь Русская, / яко мати чада, прославляющи новомученики и исповедники своя: / святители и иереи, / царственныя страстотерпцы, благоверныя князи и княгини, / преподобныя мужи и жены и вся православныя христианы, / во дни гонения безбожнаго жизнь свою за веру во Христа положившия / и кровьми Истину соблюдшия. / Тех предстательством, Долготерпеливе Господи, / страну нашу в Православии сохрани / / до скончания века.

Кондак, глас 3:

Днесь новомученицы Российстии / в ризах белых предстоят Агнцу Божию / и со Ангелы песнь победную воспевают Богу: / благословение, и слава, и премудрость, / и хвала, и честь, и сила, и крепость / / нашему Богу во веки веков. Аминь.