Кафисма 11

Псалом 77

Внемлите, людие Божии, закону Бога живаго, приклоните ухо ваше во глаголы Спасителя Христа, не забудите милости и щедрот и возлюбленныя Его Матери, Преблагословенныя Приснодевы Марии, отверзите уста и сердца к славословию Ея, возвещайте от рода в род хвалы, силы и чудеса Ея, положите преславное имя Ея яко знамение или печать на сердцах ваших, яко же бо кокош, покрывает Она всех нас воскрилием риз Своих.

Песнь вместо славы

Радуйся, Пресвятая Богородице, Приснодево Марие, от Тебе Царь царствующих и Господь господствующих плоть восприяти изволи, Ты ходатаица между Богом и человеки, небо и земля Твоим благословенным Плодом примирены; исходатайствуй у человеколюбца Бога и моим согрешением прощение, яко да всем сердцем возлюблю и прославлю Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, и Тя, многомилостивую Матерь ныне и вовеки веков.

Псалом 78

Госпоже! вольныя моя грехи и дуси нечистыя приидоша во святый храм души моея и опустошиша его дерзностне; увы! плача плачу со Иеремиею, и слезы мои на ланитех моих: како потемне злато веры моея? како изменися сребро любви к сладчайшему Иисусу? како разсыпашася стяжания святыни христианския? увы! согреших на небо и пред Тобою, Владычице, заступи за мя грешнаго пред Богом, присовокупи мя паки к лицу избранных Его, одожди огорченному сердцу моему капли сладости небесныя благодати Твоея.

Псалом 79

Пасый Израиля древняго, облагодатствовавый новаго, в возлюбленнем Твоем Сыне, Спасителе Христе, премилосердный Отче Небесный! сподоби нас грешных достойно ублажити пренепорочную Приснодеву Марию, яко родившую божественнаго нашего Избавителя и Спасителя рода человеческаго, яко во всю жизнь странствия Сыновня на земли бывшую от Него неотлучною и всем Его страданиям и поношениям мужественною сподвижницею. О, возлюбленная и святейшая Мати Божия, сподоби нас имети во устнах и в сердце пророческую Твою песнь сию: се бо отныне ублажат Мя вси роди.

Псалом 80

Радуйтеся Госпоже помощнице нашей, воскликните Ей в веселии сердца вашего: не оставит тщетно смиренное моление ваше, исполнит во благих вся прошения ваша, токмо да подражаим смирению, послушанию и кротости Ея: любит бо Она богобоязливая сердца; благодать Ея всегда пребывает с таковыми: притецыте убо к Ней вси со обещаниями святыми, и неизреченных благих Ея причаститеся; слава Тебе, Владычице, неотъемлемое сокровище душ наших.

Песнь вместо славы

Радуйся, Пресвятая, паче всех жен благословенная Богородице Марие, по Единородном Твоем истинное всех верных спасение; сотвори, Владычице, да никакою любовию мира сего пристрастно обдержуся, но презрев вся соблазны и похоти плотския, в Триедином Боге и в матернем благопокровительстве Твоем истинный покой душе и телу моему имети всегда буду.

Псалом 81

Бог ста в сонме богов: от высочайшаго благоволения Его яко райский цвет произыде Матерь Божия. Приидите и припадите к стопам Ея, вси любящии и почитающии Ю: Она бо есть источник вечныя жизни, туне напаяет жаждущих, и пиющии от сего не вжаждутся во веки.

Псалом 82

Владычице, кто по Бозе подобен Тебе на небеси и на земли, яко честию и славою превосходиши небожителей и земнородных? Якоже отстоят небеса от земли, сице превознеслася еси над всеми творениями. Прильпе душа моя по Тебе, Царице Небесная, сотвори мя выну мысленно взирати на славу и величество Твое, яко да насыщуся ненасытимою благодатию Твоею.

Псалом 83

Коль возлюбленна горняя селения Твоя, препрославленная Госпоже Марие, и коль любительна скиния вечнаго покоя Твоего! Обратися, обратися, горестная душе моя, всем твоим желанием к вечному оному твоему покою, вечная нерукотворенная храмина и тебе готова есть: Царице Небесная ищет твоего Спасения, предстоя престолу Божию выну молится о нем, и молитвы Ея паче Ливана и кадила благовоннаго пред возлюбленнаго Сына Ея Спасителя нашего восходят. Слава Тебе, Владычице, в молитвах о нас грешных неусыпающей, и в предстательствах непреложное наше упование.

Псалом 84

Благоволил еси, Господи, освятити утробу пренепорочныя Приснодевы Марии Твоим спасительным вочеловечением; сия бо есть прекраснейшая во дщерех Иерусалимовых, и имя Ея во благословении. Преблагословенную Приснодеву Марию пойте, святии Ангели и Архангел и, славите Ю, Силы и Господствия, вернии, взыщите мудрость Ея, убозии, богатитеся сокровищами щедрот Ея, желающии вечно спастися, призывайте Ю в помощь в простоте сердца вашего.

Песнь вместо славы

Радуйся, Царице Небесная, Ты яко багряновидная заря сияеши, яко луна полна и светла, яко лучезарное солнце вся освещавши; даждь мне грешному, молюся Ти, благодарныя Тебе молитвы возсылати всегда и ничтоже ино желати, токмо еже бы очи Твои матернии от мене не отвращени были, тии очи, иже ангельских очес чистейшии суть, о святейшая Приснодево Марие!

Молитва

О Всепетая Госпоже, Владычице, Дево Богородице Марие! Ангельских чинов веселие и православных христиан непрестанное радование! Смиренно припадая пред Твоим неисповедимым величием, умильно молю Тя грешный и недостойный раб Твой; приими от всея души возсылаемое Тебе от мене благодарственное сие хваление и своею любовию, яко любвеобильнейшая Мати, согрей хладное сердце мое, умоли Своим теплым предстательством рождшагося от Тебе Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа, да простит ми вся согрешения моя и препояшет мя силою Своею свыше ко исполнению Божественных заповедей Своих. Озари душу мою немерцающим Твоим светом, иже да будет мне странствующему в сей земной жизни путеводителем к горнему отечеству, Иерусалиму небесному. Да тако, по Бозе имея в Тебе единей твердую надежду и упование спасения моего, прославлю всесвятое и великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа, всегда, ныне и в безконечные веки. Аминь.